FGA Suleja 2018 Final Admission List Is Out – See FULL LIST

FGA Suleja 2018 Final Admission List Is Out – Click Here to See FULL LIST

2018 NCEE Results – Full List of Results of Candidates Registered By ASSURE



Hello Parents, (Scroll Down this page for the FULL LIST)

On behalf of the Honourable Minister of Education, Mallam Adamu Adamu, the Management and staff of Federal Government Academy, Suleja congratulate all successful candidates and their parents in this year’s screening examination.

Parents of successful candidates are to take note of the following:
i. They are to collect admission letters as from Monday 3rd September, 2018.
ii. Submit letter of acceptance of offer of Provisional admission on or before Monday 17th September, 2018.
iii. Resumption date is fixed for Saturday October 6th 2018.
iv. All successful candidates are to resume within two weeks of the stated resumption date. Failure to resume, the candidate will forfeit the provisional offer of admission.
v. Candidates are to come along with the following :
a. Photocopy of Birth Certificate/statutory declaration of age (Original will be sighted)
b. Four copies of recent passport photographs
c. A comprehensive Medical Report from a Government Hospital including X-ray and other documents that will confirm that the candidate is fit to participate in the thorough college programme.

vi. Successful candidates are to fill all forms given out along with the admission letter.
vii. Congratulations!
Mohammed K. Manko
Director/Principal

FEDERAL GOVERNMENT ACADEMY, SULEJA
PROVISIONAL ADMISSION LIST FOR 2018/2019 SCREENING/ENTRANCE EXAMINATION OF JSS 1 STUDENTS INTO FEDERAL GOVERNMENT ACADEMY, SULEJA
MERIT LIST
S/N NAME SEX STATE OF
ORIGIN
EXAM NO REMARKS
1 OFORTUBE GREAT CHIDEBEM M ANAMBRA 1924/252 MERIT
2 ENEKWEIZU CHINAZOM VALERIA F ANAMBRA 1924/399 MERIT
3 ANAKA CHISOMELO DIANA F ANAMBRA 1924/020 MERIT
4 ZITEL CACTLYN F ANAMBRA 1924/406 MERIT
5 OPURUM PAULA ADANNA F IMO 1910/050 MERIT
6 ANAGBOGU CHUKWUEBUKA .K. M ANAMBRA 1924/019 MERIT
7 MBAGWU TIFFANY TOCHI F IMO 1923/065 MERIT
8 OKONKWO CHIBUIKE MATTHEW M ANAMBRA 1924/289 MERIT
9 NOSIRI JUSTICE U. M IMO 1924/201 MERIT
10 OHIEMI OKPANACHI BARINABAS M KOGI 1910/047 MERIT
11 IWEOHA CHUKWUNWEIKE HENRY M DELTA 1924/167 MERIT
12 SIAKA RAHEEMA F KOGI 1903/266 MERIT
13 NDIBE CHINENYE MARCELINA F ENUGU 1908/048 MERIT
14 ANULIGO CHIMAMANDA F ANAMBRA 1924/032 MERIT
15 AKPEH MICHAEL IKECHUKWU M ANAMBRA 1924/011 MERIT
16 CHECHUKWU PATERMARY .C. M ANAMBRA 1924/372 MERIT
17 EKWEM CHIZITEREM J. F IMO 1924/095 MERIT
18 IGBOJI IGBOJI J. M C/RIVER 1924/150 MERIT
19 JIDEOFOR BLOSSOM PRINCESS NETOCHUKWU F ENUGU 1924/171 MERIT
20 OZONZEADI CHIDIMMA CATHERINE F ENUGU 1924/335 MERIT
21 OBIDIEZE CHINELO J.B. F IMO 1924/232 MERIT
DIRECTOR/ PRINCIPAL                                            DIRECTOR BASIC AND SECONDARY EDUCATION
FGA SULEJA                                                                                                    FME ABUJA

 

S/N NAME SEX STATE OF
ORIGIN
EXAM NO REMARKS
22 OKOYE CHISIMDI JUDITH F ANAMBRA 1924/304 MERIT
23 EZEH CHINYERE JOY F ANAMBRA 1902/078 MERIT
24 SULEIMAN SOUMAIYA ANOZE F NASARAWA 1901/540 MERIT
25 OGWUMIKE CHINEMEREM A. F ABIA 1914/112 MERIT
26 EZECHI PASCHAL CHUKWUIJI M ENUGU 1924/113 MERIT
27 EZENWOYE SANDRA NKIRU F ANAMBRA 1924/124 MERIT
28 OBI ODIRACHUKWUMMA A. F ANAMBRA 1924/226 MERIT
29 EBUEH SHALOM OSAZEE M EDO 1903/085 MERIT
30 NWAOKORO PROMISE C. F IMO 1908/049 MERIT
31 UCHE TUACHIMEGWU F IMO 1924/344 MERIT
32 AUGUSTINE IFEANYI JESSICA F ANAMBRA 1919/006 MERIT
33 EKWUNWA SAMUEL M DELTA 1901/197 MERIT
34 AMOWIE ERUSE P. F EDO 1924/017 MERIT
35 ANUGO-OGBUAGU CHIMBUSOMMA .P. F ANAMBRA 1924/031 MERIT
36 UDO-UZOAGBA D.C. F IMO 1908/076 MERIT
37 AKPOYUE CHIDIMMA BLESSING F ANAMBRA 1924/012 MERIT
38 CHUKWUDI ODINAKACHUKWU .E. M ANAMBRA 1924/061 MERIT
39 EZELIBE CHINWEIKE FRANLIN M ANAMBRA 1924/120 MERIT
40 OKEKE CHUKWUEBUKA M ANAMBRA 1901/421 MERIT
41 AYODEJI .T. FOLABOMI F EKITI 1908/125 MERIT
42 OGBONNA ALLWELL OBINNA M ENUGU 1924/385 MERIT
43 DURU CHIOMA C. F IMO 1924/076 MERIT
44 HAMZAT MARYAM F SOKOTO 1913/010 MERIT
DIRECTOR/ PRINCIPAL                                                      DIRECTOR BASIC AND SECONDARY EDUCATION
FGA SULEJA                                                                                                    FME ABUJA

 

S/N NAME SEX STATE OF
ORIGIN
EXAM NO REMARKS
45 NOGU OWEN .E. M ABIA 1921/020 MERIT
46 PETER UGHEOKE NAOMI .E. F EDO 1914/147 MERIT
47 AYENI OLUWATAMILORE A. M EKITI 1903/049 MERIT
48 GBADEBO BANKE GRACE F EKITI 1914/088 MERIT
49 ASONYE-CHIEDU OLACHI F IMO 1924/043 MERIT
50 HUSSAINI MUSTAPHA ALIYU M KEBBI 1913/001 MERIT
51 ZULU ABDULHAMEED .B. M KWARA 1909/106 MERIT
52 ALLISON WISDOM EBUBE M ABIA 1908/018 MERIT
53 OGBONNA OLIVE CHINYERE F ABIA 1924/255 MERIT
54 EWUZIE NNABWKEM .C. M ANAMBRA 1908/127 MERIT
55 EZEANOWAI CHISOM E. F ANAMBRA 1924/112 MERIT
56 EZEOBI MMESOMA .J. F ANAMBRA 1924/125 MERIT
57 NWANKWO IDIMMA NELLY F ANAMBRA 1924/212 MERIT
58 EZENWA CHIMALUKA GODSWILL M ENUGU 1924/121 MERIT
59 AZUBUOGU EXCELLENT .U. M ANAMBRA 1901/131 MERIT
60 IFEKWUNIGWE CHISOM UJUNWA F ANAMBRA 1924/147 MERIT
61 AYILARA TITILOPE FAVOUR F EKITI 1914/068 MERIT
62 IJKPONG ESTHER MATHEW F AKWA IBOM 1921/009 MERIT
63 IJKPONG ESTHER MATHEW F ANAMBRA 1921/009 MERIT
64 ANOLIEFO CHINEBU CHARLES M ANAMBRA 1924/026 MERIT
65 AKINBODE MICHAEL FERANMI M EKITI 1914/044 MERIT
66 JOSEPH AMAZING IFECHI F ENUGU 1914/095 MERIT
67 ADEOLU COVENANT SOMIDOTUN M ONDO 1914/018 MERIT
DIRECTOR/ PRINCIPAL                                                      DIRECTOR BASIC AND SECONDARY EDUCATION
FGA SULEJA                                                                                                    FME ABUJA

 

S/N NAME SEX STATE OF
ORIGIN
EXAM NO REMARKS
68 DAODU JOSHUA O. M ONDO 1914/074 MERIT
69 IKWUKA KOSISO STEPHANIE F ANAMBRA 1924/162 MERIT
70 OGBU IFECHUKWU K. M EBONYI 1924/258 MERIT
71 NWOKORO MUNACHIMSO .E. M EBONYI 1904/052 MERIT
72 AZEEZ OLADUNJOYE W. M FCT 1903/053 MERIT
73 UBAH WINNER CHINECHEREM M ABIA 1924/340 MERIT
74 EZECHIEDO PRECIOUS .C. M ANAMBRA 1903/105 MERIT
75 IKEANYIONWU CHIZITELU ISAAC M ANAMBRA 1924/157 MERIT
76 APEBENDE UNIM-AWHO .S. M C/RIVER 1922/005 MERIT
77 ADEWOLE PRECIOUS ABIOLA F EKITI 1914/026 MERIT
78 AGU PEACE OZIOMA F ENUGU 1924/384 MERIT
79 OPARA FRANKLIN .C. M IMO 1903/243 MERIT
80 BODE TIMILEYIN M KOGI 1901/143 MERIT
81 ALLEN TESTIMONY AYANFEOLUWA F ONDO 1914/060 MERIT
82 OMOJUGBA ROSEMARY O. F ONDO 1920/007 MERIT
83 BABANGIDA AISHA AMEERAH F NIGER 1901/132 MERIT
84 AKOGWU ADUOJO VICTOR M BENUE 1901/093 MERIT
85 ADESINA SHARON F EKITI 1914/021 MERIT
86 SUNDAY OLUEBUBE MICHAEL M IMO 1924/339 MERIT
87 MUHAMMAD SAIFUDDEEN A. M KWARA 1901/354 MERIT
88 OSUNTOKUN FERANMI DANIEL M EKITI 1914/140 MERIT
89 MADUIKE CHIBUBEM CHARLES M IMO 1924/178 MERIT
90 NWADIKE CHINEMEZE CHRISTIAN M IMO 1924/203 MERIT
DIRECTOR/ PRINCIPAL                                                      DIRECTOR BASIC AND SECONDARY EDUCATION
FGA SULEJA                                                                                                    FME ABUJA

 

S/N NAME SEX STATE OF
ORIGIN
EXAM NO REMARKS
91 OKPATAKU CHIDINDU LUCY F IMO 1924/309 MERIT
92 AYANLEKE OPEYEMI AJOYEMI F ONDO 1914/066 MERIT
93 BAKARE OPEYEMI ABUBAKAR M OSUN 1909/047 MERIT
94 EKUTT EMMANUELLA A. F AKWA IBOM 1921/006 MERIT
95 UDOYO RHODA ROBERT F AKWA IBOM 1921/017 MERIT
96 MOHAMMED IMAN OGELE F EDO 1906/022 MERIT
97 ABBA ISA MUKTAR M GOMBE 1901/003 MERIT
98 ORUGBO ENNCH .O. F DELTA 1920/009 MERIT
99 ENOKELA OOJA FAITH F BENUE 1903/101 MERIT
100 DAGAMA AMAHNI DAVID M PLATEAU 1906/009 MERIT
101 ATTAH VANESSA OJOCHENEMI F KOGI 1901/118 MERIT
102 AJIBOLA HASIBAT OMOYENI F OGUN 1909/027 MERIT
103 OMOJOLA OLUWATOSIN .E. M ONDO 1914/135 MERIT
104 OLORUNISOLA .A. BIDEMI F OSUN 1908/112 MERIT
105 ADENIJI MODUPEOLUWA OYETUNJI M OYO 1914/017 MERIT
106 AKINOLA OLUWADAMILOLA BENJAMIN M OGUN 1903/034 MERIT
107 MEZEH .C. BABARA F BAYELSA 1908/105 MERIT
108 AKANBI JEHU O. M LAGOS 1908/014 MERIT
109 USMAN AISHATU HAYATU F ADAMAWA 1901/565 MERIT
110 AZEGE D. ALIZAH F BENUE 1903/055 MERIT
111 DAUDA SIM MARY-ANN F KADUNA 1904/015 MERIT
112 MUSTAPHA .B. ADEBOWALE M OSUN 1908/120 MERIT
113 UTAM LEO C.U M C/RIVER 1908/078 MERIT
DIRECTOR/ PRINCIPAL                                                      DIRECTOR BASIC AND SECONDARY EDUCATION
FGA SULEJA                                                                                                    FME ABUJA

 

S/N NAME SEX STATE OF
ORIGIN
EXAM NO REMARKS
114 ABOLARIN JOHN OLANREWAJU M KWARA 1909/007 MERIT
115 TOKOSI AAYATULLAH F. F LAGOS 1908/074 MERIT
116 BELLO ESTHER OLUBUSOLA F OYO 1903/060 MERIT
117 MARTIN GOD-SENT OMENE M RIVERS 1919/014 MERIT
118 ZULU SHUKURAT .G. F KWARA 1909/107 MERIT
119 IDRIS HARUNA AHMAD M NIGER 1901/252 MERIT
120 INUWA KHADIJAH BASHIR F KANO 1901/265 MERIT
121 BENJAMIN PROSPER M FCT 1903/064 MERIT
122 ABDUL RAHAMA F NIGER 1901/007 MERIT
123 HANIEL HYELNAYA HAZIEL M ADAMAWA 1908/033 MERIT
124 YAKMUT FAVOUR CLIFFORD F PLATEAU 1906/042 MERIT
125 ABBA ISA MUSTAPHA M GOMBE 1901/004 MERIT
126 IZENYI IHOTU EUNICE F BENUE 1903/140 MERIT
127 USMAN ABUBAKAR SAID M JIGAWA 1915/012 MERIT
128 GARBA MOHD WAKILI M BAUCHI 1903/116 MERIT
129 TYOWASE TYOVER COLLINS M BENUE 1902/195 MERIT
130 MUSA ALSAID MUSA M BAUCHI 1907/066 MERIT
131 MSHELIA MICHAEL PHILIP M BORNO 1901/345 MERIT
132 BELLO FATIMA F BORNO 1908/084 MERIT
133 OLOPADE FAREED AYOBAMI M LAGOS 1901/447 MERIT
134 MOHAMMED KABIR M YOBE 1908/045 MERIT
135 ALBERT JAKINS TAMUNOALA M RIVERS 1919/004 MERIT
136 AKERE SAMIAT F GOMBE 1903/031 MERIT
DIRECTOR/ PRINCIPAL                                                      DIRECTOR BASIC AND SECONDARY EDUCATION
FGA SULEJA                                                                                                    FME ABUJA

 

S/N NAME SEX STATE OF
ORIGIN
EXAM NO REMARKS
137 HAUWA MUHAMMAD SABO F BAUCHI 1907/062 MERIT
138 DAVID SONIA ENITARI F BAYELSA 1924/073 MERIT
139 ASIA MUSA UMAR F SOKOTO 1902/037 MERIT
140 IBRAHIM YAKUBU M TARABA 1903/127 MERIT
141 LATEEFAT SAGIR DAUDA F BAUCHI 1907/071 MERIT
142 GIBSON PRECIOUS C. F BAUCHI 1924/386 MERIT
143 ABUBAKAR KABIR M KATSINA 1917/001 MERIT
144 MOHAMMED  INUA ALHAJI M BAUCHI 1907/072 MERIT
145 ADAMU MUHAMMAD BURA M BAUCHI 1907/065 MERIT
146 YERIMA RUTH N. F TARABA 1901/582 MERIT
147 BASHAR SULEIMAN M KATSINA 1917/002 MERIT
148 ABDULLAHI FATIMA F YOBE 1901/019 MERIT
149 BABAKARAH MAIKUDI M. M ZAMFARA 1910/010 MERIT
150 DUTSE YAHAYA HUMAYRAH F JIGAWA 1902/061 MERIT
151 IBRAHIM ABDULAZEEZ ABDULRAZAQ M KADUNA 1910/022 MERIT
152 MUHAMMAD LAWAL YUSUF M KEBBI 1902/124 MERIT
153 MOHAMMED YAHAYA M NIGER 1905/037 MERIT
154 SALEH MUNIR AHMED M KANO 1919/022 MERIT
155 MUHAMMAD AHMAD UMAR M ZAMFARA 1910/037 MERIT
DIRECTOR/ PRINCIPAL                                            DIRECTOR BASIC AND SECONDARY EDUCATION
FGA SULEJA                                                                                                    FME ABUJA
2018 NCEE, Suleja Academy, etc Updates; Kindly fill the form below to receive regular updates:

For Enquiries, contact:
The Tests Administrator,
ASSURE Educational Services
35, Charity Road, Abule Egba, Lagos
07063397940
[email protected]

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.